Reklam

gelecek partisi

60 YILLIK NAMAZI KAZA ETMEYE BAŞLAYAN ANNE
60 YILLIK NAMAZI KAZA ETMEYE BAŞLAYAN ANNE

Dedemköyü kurucusu olan Horasan erlerinden Seydi Bayram Veli'nin eşi hakkında fazla bir bilgiye sahip değiliz.
Birçok rivayetlere  göre Seydi Bayram Veli'nin hanımı sabahın erken saatinde ile  Giği dağındaki (Geyik dağı) Erenler erenler tepesi diye bilinen yere gider. Zira, Alanya'ya gelin olarak götürülme sırasında gönülsüz olan gelin kızının orada sarp kayalıklar arasına kaçıp kaybolduğu ve bir daha bulunamadığı yere ziyarete gider.
Orada küçük bir mağarada dua ederek geceyi geçirir.Sabah namazı için kalkar ve köy istikametine seyre dalar.Gün ışıklarının köyün olduğu yöreye daha erken yansıdığını fark eder.
Bu durum karşısında oldukça üzülür zira kıldığı sabah namazlarını geç kıldığı endişesine kapılır. Bundan dolayı Erenler dağında bir küçük mağara içerisinde 60 yıllık namazı kaza etmeye başlar.Orada vefat etmiş olup o tepede toprağa verilmiştir.Köy halkımız O’nu da unutmaz ve yılın belirli bir gününde toplu halde ziyarete gider, Yasin-i Şerif okurlardı.
Kerametleri, ilmi, tasavvufu ile Seyyid Bayram-ı Veli’nin becerikli ve görkemli bir eseridir bugünkü Dedemli köyüdür. Derleyen : Metin BİLGİLİ

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.