Reklam

gelecek partisi

DELİ SÜLÜMAN EMMİ :EVİN YANACAK !:
 DELİ SÜLÜMAN EMMİ :EVİN YANACAK !:
       Geçtiğimiz günlerde bir sohbet ortamında tanımadığım ama simaları tanıdık gelen bir kaş kişi ile dereden tepeden sohbet ediyorduk.sohbet ettğim kişilerin Bozkır/Kara bayır köyünden olduğunu öğrendim ve kendimi tanıtıp Dedem köylü olduğumu söyleyince içlerinden birisi ‘demek sen  şu şükürlü  deli Sülüman dayının köyündensin haaa!’dedi.
       Amca şükürlü Sülüman kim? Bilemedim deyince,’’Yahu  sizin köylü hani biraz şişmanca birisi üzerinde bir palto,yırtık-sökük kıyafeti olan gariban birisiydi ya! O köyümüze geldiğinde bizim eve uğrardı babamın hazırladığı sofraya besmele ile otururdu. Yemek yerken her lokmasında bismillah der başlar ve lokmasını yutunca şükür derdi.
Bu duasını her lokmada yapınca dikkatimi çekerdi,bende soytarılık olsun diye laf karıştırırdım hava sıcak ise mağsuz hava çok soğuk Sülüman amca derdim, O da ‘’sus len,şükür et’’derdi,kısacası niye acizlensek o şükürlü olun derdi.
Bundan dolayı bizler ona hep ''şükürlü dayı'' filan derdik!  deyince, O bahsettiği şahsın kim olduğunu hemen anlamıştım.Tabi ki Deli Sülüman lakaplı Süleyman GÜVERCİN’in ta kendisiydi.
O zat’ı muhterem Merhum Süleyman amca ,bizler o na deli Sülüman derdik deyince,  adam da ;ya valla Dayısı ilk zamanlar o adamı bizde  deli zanneder eğlenceye alırdık,ama adam ne delisi yahu aslında adam tam bir veli deyip ve köylerindeki yaşanan ilginç hadiseyi şahsımla paylaşmıştı.

EVİN YANACAK….!
Bu Sülüman amca köyümüze her mevsim gelirdi,köyümüzde oda diye tabir edilen bir misafir hanede birkaç gün kalır sessiz sedasız döner giderdi, Bu bahsettiğim Sülüman amca üzerindeki kıyafetler  yırtık –sökük,eski –püsküydü ama tertemizdi.Yani temizliğine özen gösterirdi.
Bu  zat bir köyünden başka bir köy veya kasabaya gideceği vakit  üst-baş temizliğini yapar öyle gidermiş.Köyüne geri döndüğünde de her iki üç günde sabahın alaca karanlığında  köyün kenar bir mahalindeki  bir çeşmeye gider suyun soğuk olmasına dahi aldırmadan yıkanırmış.
Günlerden bir gün bir kasabaya gezmeye gider.bir kaç gün orada kalır,misafir kaldığı evlerde  temizlik ihtiyacının olduğunu söyleyememesi dolayısıyla  evden ayrılır.Kasaba kenarında gördüğü  tenha bir alandaki çeşmeye varıp  ve üzerindeki kıyafetleri çıkarıp orada banyo yapmaya başlar.
Etraftan bu durumu  gören ve Süleyman amca olduğunu fark eden  birisi ''ulen dur sen şu deliye bir şaka yapayım bakıyım ne yapacak''  der. Sülüman amcanın kıyafetlerini habersizce alıp başka bir yere saklar. Uzak mesafeden  takip etmeye başlar. Sülüman amca banyosunu bitirip elbiseleri  giymek ister ama elbisesini koyduğu yerde bulamaz,Hava soğuk ve üşümektedir.
Bir müddet elini alnına dayayıp yerinden kalkar  ve elbiselerini aramaya koyulur. Neyse ki elli –yüz metre uzakta saklanmış elbiselerini bulur. Üzerine elbiselerini giyer ve Misafir olduğu K.Bayır köyüne vedalaşmak için gelir.Havanın çok soğuk olmasından dolayı üşüyen Süleyman amca köy kahvesinde sobanın yanına oturur.
Bu acımasız şakayı yapan şahısta kahvenin bir köşesinde oturmakta ve hiç bir şey olmamış gibi çayını yudumlamaktadır.Sobanın başında ısınınca  kısacık bir uykuya dalan Süleyman amca uyanıp kendine gelir.Etrafındaki insanları göz ucuyla bir kaç saniye süzdükten sonra  içlerinden birisinin yanına varıp  kulağına eğilir ve ‘SENİN EVİN YANACAK'' der.ve sessizce köyden ayrılır,
Adam  şaşkın ama bencildir. ’’Yahu bu deli ne saçmalıyor s’’diyerek geçiştirmeye çalışsa da içinde bir soğuk rüzgar esmektedir.Tam iki ay sonra adamın evinde sebebi belli olmayan bir nedenle yangın çıkar ve evi tamamen yanır. Evi yanan adamın aklına hemen sülüman amcanın'' SENİN EVİN YANACAK ! '' sözü aklına gelir. O an için hata yaptığını anlar ve derhal sülüman amcayı bulma ve helallik alma peşine düşer.
Hülasa, Adam Dedemli köyüne gelip Sülüman amcayı bulur ve ‘Ne olur beni affet,Hakkını helal eyle..!’’ der.Süleyman amcada ona der ki ; '' TAMAM HELAL EDEYİM AMA EVİN BİR DEFA DAHA YANACAK' der ve ekler;  '' AMA BU SEFER AZ YANACAK''   Haydi Allah Affetsin’’ der.Adam  köyüne döner  yangın çıkmaması için ne kadar önlem almışsa da yine tam iki ay sonra yine yangın çıkar ve az bir hasarla yangından kurtulur..
Mekan-ı Cennet Olsun.
.............................................................Metin  BİLGİLİ

4 yorum:

 1. Rahmetli bizim köye de çok gelirdi. Dedemli Ortaokuluna gittiğimiz 1970'li yıllar yolumuzda sıkça karşılaşırdık. Bazen sırtında odun olurdu. Genellikle dua ederdi. Allahın adamıydı. Deli Süleyman deseler de Veli idi.

  YanıtlaSil
 2. Allah rahmet etsin. Galiba 70-80'li yıllarda yaşıyordu. Hayal meyal hatırlıyorum. Ayni kişi mi bilemiyorum. Abilerimiz okula giderken korkarlardı. Bizleri de Dedemli'ye gitmmememiz için sözde korkutuyorlarmış, bizler bilemezdik tabi, korkardık. Allah gani gani rahmet eylesin.

  YanıtlaSil
 3. Allah rahmet eylesin mekanı cennet olsun Nur içinde yatsın amcam

  YanıtlaSil
 4. Allah rahmet etsin . O dönem gitmediği köy yoktur. Dediginiz gibi dualı bir Allahın kuluydu. Mekânı cennet olsun.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.